سنديکای توليدکنندگان مواد دارويی، شيميايی و بسته بندی دارویی
فکس 22781738 تلفن 22547182-22584677(021)

دماوند دارو

 

B6209502-BCD0-4627-9BAF-2A365EB11EE8

 

کارخانه توليد مواد اوليه دارويي دماوند دارو در شهرک صنعتي شهرستان دامغان واقع شده است . شهرستان دامغان واقع در دامنه جنوبي رشته کوه البرز واقع گرديده و داراي آب و هواي نيمه کوهستاني و خشک مي­ باشد . شهرک صنعتي دامغان در کيلومتر 5 جادهدامغان­­­ – سمنان واقع شده­ است . کارخانه توليد مواد اوليه دارويي دماوند دارو با مشارکت بانک

صنعت و معدن و ظرفيت توليد سالانه 50 تن(300 تن کلر فينرآمين مالئات و 20 به تن فنيل­افرين هيدروکلرايد)که با گذشت زمان به تعداد محصولات افزوده خواهد شد . با توجه به دلايل اقتصادي و اجتماعي ذيل جهت احداث در شهرستان دامغان مناسب مي­ باشد :                  

 1- با توجه به سياست­هاي دولت،مجوز توليد کارخانه ­هاي آلاينده تا شعاع 120 کيلومتري تهران وارد نمي­شود و در صورت آلايندگي کم نيز در خارج از اين محدوده فعاليت هاي مالياتي در نظر گرفته مي­ شود . به همين علت استان سمنان جهت اين امر مناسب است . در هراستان با توجه به ميزان پيشرفت هر شهر ميزان معافيت مالياتي در نظر گرفته مي­ شود که با توجه به پيشرفت صنعتي کم دامغان،کارخانه­ هاي تأسيسي در دامغان از ماليات براورد معاف مي ­باشند .

2-پارامتر ديگر دخيل دراين امر دانش فني مي ­باشد که با توجه به اينکه کارخانه شکور در  دامغان نيز مواد اوليه دارويي توليد مي­ کند و امکان تبادل دانش فراهم مي­ باشد.

3-مواد اوليه مصرفي کارخانه که توليد داخلي مي­ باشند(نظير حلال­ها)اکثرا”از تهران تهیه مي­شود که از بابت کرايه حمل اين مولد،نزديکي به تهران هم مهم مي­باشد.

4-محصولات توليدي کارخانه دماوند دارو در کارخانه جات دارويي finish product مصرف مي­شود(نظير کارخانه داروپخش،توليد دارو،اسوه و…)دامغان يک پل ارتباطي بين شمال و مرکز ايران و شرق و غرب آن است و آن به علت عبور جاده تهران- مشهد ، دامغان – ساري ، دامغان – اصفهان و راه­ آهن تهران – مشهد مي­ باشد. 

اين گروه وطيفه­ ي ساخت مواد موثره ، کمکي و بسته­ بندي را بر عهده دارند . مواد موثره و جانبي دارويي از منابع مختلفي تهيه مي­ شوند و بسته به منبع تهيه دارو ، صنايع مختلفي در ساخت آنها شرکت دارند . منشأ تهيه داروها عبارتند از:                                                                                                                                                                         الف)سنتز شيميايي : بعضي مواد موثره دارويي صرفا” يک ماده شيميايي بوده و د راکثر کارخانه جات صنايع شيميايي قابل سنتز هستند و تنها موردي که باعث مي­شود داروهاي شيميايي فقط در بعضي کارخانه جات ساخته شوند تکنيک­ هاي ساخت و استخلاص با راندمان بالاست که معمولا” انحصاري مي­ باشد به عبارت ديگر ساخت و تخليص داروها با روشي که از نظر اقتصادي مقرون به صرفه باشد براي همه صنايع عملي نيست.در اين صنايع معمولا” کارشناسان شيمي فعاليت داشته و داروسازان جايگاه عمده اي ندارند . از مواد موثره دارويي که صرفا” به روش شيميايي تهيه مي­شوند مي­توان به اکثر داروهاي قلبي و عروقي و داروهاي اعصاب و روان اشاره کرد از مواد جانبي مي­توان اکثر حلال­ها ، روکش هاي قرص­ ها ، مواد محافظ(ضد باکتري­ها و ضد قارچ­ها)و بعضي رنگ و طعم­دهنده­ها را نام برد.

ب)سنتز بيوشيميايي و يا بيوتکنولوژيک: يکي از جديدترين و پيشرفته­ترين روش­هاي توليد دارو که امروزه در صدر محافل علمي قرار دارد،توليد دارو توسط کارخانه­هاي زنده يعني سلول­هاي موجودات مي­باشد.در اين روش مواد موثره يا کمکي با استفاده از فعال يا غيرفعال کردن آنزيم­هايي در سلول­ها(از ويروس­ها تا انسان)و با تغييرات ژنتيکي،سلول موجود زنده را وادار به ساخت ماده موردنظر مي­کنند.در بعضي موارد آنزيم­هاي مختلفي را بصورت انتخابي از موجودات مختلف جدا کرده و فرايند سنتز دارو توسط آنزيم­ها انجام مي­شود.بعضي اوقات از تلفيق اين روش با روش شيميايي براي ساخت داروها استفاده مي­شود.اين روش­ها پيچيده و انحصاري بوده و فقط تعداد محدودي از کشورها توان ساخت اين داروها را دارند.در اين صنايع طيف وسيعي از متخصصان فعاليت دارند از جمله متخصصين بيوشيمي،بيوتکنولوژي،داروسازي،ميکروب­شناسي و ژنتيک.اکثر هرمون­هاي انساني،ويتامين­ها و آنتيبيوتيک­هاي جديد به اين روش تهيه مي­شوند.

ج)استخراج از مواد طبيعي:گياهان دارويي،جانوران و مواد معدني منشأ تهيه تعداد زيادي از مواد موثره و جانبي هستند.نکته مهم در اين صنايع روش استخراج با راندمان بالا مي­باشد.خلوص بالاي مورد نياز براي مواد اوليه دارويي و تکنيک­هاي خاص استخراج باعث مي­شود که اين صنعت نيز در انحصار چند شرکت بزرگ در جهان قرار گيرد.بطور مثال استخراج نشاسته(مه يک ماده فراوان بوده و در صنعت داروسازي بعنوان چسباننده يا پرکننده کاربرد دارد)با خلوص و استانداردهاي مورد نياز براي داروسازي فقط در چند کشود صنعتي انجام مي­شود و به کارگيري ساير نشاسته­ها نه تنها از کيفيت داروي ساخته شده مي­کاهد در بعضي موارد مي­تواند باعث بروز عوارض مختلف(بطور مثال عفونت روده­اي ناشي از نشاسته آلوده)نيز مي­شود.در اين صنايع اغلب شيميست­ها،دامپزشکان،زيست­شناسان،گياهشناسان،ميکروب­شناسان و

داروسازان با تخصص­ هاي گوناگون از جمله فارماکوگنوزي(شناسايي و استخراج مواد دارويي از منشأ طبيعي)و فراورده­ هاي بيولوژيک مشغول بکارند.برخي آنتي­بيوتيک­ ها،واکسن­ ها و پادزهر ها ، برخي داروهاي ضد سرطان،برخي مسکن­ ها ، برخي داروهاي ضد اسپاسم و برخي داروهاي قلبي از اين دسته­ اند.