سنديکای توليدکنندگان مواد دارويی، شيميايی و بسته بندی دارویی
فکس 22781738 تلفن 22547183-22584677(021)
15th نوامبر 2018 | by: admin

در گفتگوی اختصاصی با دبیرکل سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی به مناسبت نمایشگاه فارماپک خاورمیانه مطرح گردید:

در نمایشگاه فارماپک خاورمیانه صنعت عرضه می کنیم

این نمایشگاه در ایران و خاورمیانه برای اولین بار است که برگزار می گردد

• نمایشگاه فارماپک خاورمیانه که سندیکا متولی برگزاری آن است چه ویژگی هایی دارد؟

در ایران نمایشگاه های صنعتی که به صورت تخصصی در حوزه صنعت، اون هم در صنعت تخصصی مثل دارو و مواد دارویی بپردازد، هیچ گاه تشکیل نشده است. در گذشته هم که نمایشگاه های حوزه ی دارو با همکاری بخش تجهیزات پزشکی و حوزه سلامت برگزار می شده است ، این رویدادها در حقیقت محوریتشان نه بر پایه ی متخصصین، بلکه بر پایه ی مصرف کنندگان کالاهایی بود که به صورت نهایی تولید می شدند. بنابر این نمایشگاه هایی مثل ایران هلث و مشابه این دست از نمایشگاهها  صرفا مخاطبش پزشکان ، مدیران و داروخانه دارها بودند و هیچ وقت این نگاه صنعتی در این نمایشگاه ها حاکم نبوده است؛ گرچه صنعتگران هم شرکت کردند، اما معمولا غرفه ی صنعتگران خالی از بازدیدکننده تخصصی بود، چون بازدید کننده ها خیلی فهم کاملی از این که در این غرفه ها چه اتفاقی در حال روی دادن است نداشته اند، بعد ها که نمایشگاه ایران فارما هم تشکیل شد، این رویداد هم به صورت تخصصی بر محوریت محصول نهایی تولید شده توسط اعضای سندیکا دارو متمرکز شد و اکثر بازدیدکنندگان از این نمایشگاه دانشجویان، پزشکان و داروخانه دارهایی بودند که با محصولات جدید داروهای نهایی آشنا می شدند و چون شرکت های تولید دارو خود غرفه دار بودند بیشتر تمرکزشان بر روی غرفه خود بود. بازهم نقش صنعت و جایگاه صنعت این جا کمرنگ یا حتی ناپیدا بود. درحالی که بخش عظیمی از نمایشگاه هایی از دست ایران فارما را بخش صنعت تشکیل می داد. بنابراین به دلیل فقدان این موضوع، و نیاز کشور به داشتن یک نمایشگاه تخصصی صنعتی در صنعت داروسازی که مخاطبینش تولید کنندگان محصول نهایی و غرفه داران آن صنعتگران باشند تا چرخه ی تولید دارو و کسانی که می توانند متولی موضوع تولید باشند، درگیر این نمایشگاه بشوند احساس می شد.

گروه غرفه داران از تجهیزات ساخت دارو که می توانیم از کسانی که رآکتور می سازند و کسانی که سانتریفیوژ تولید می کنند تا کسانی که اتاق های تمیز و هواساز های صنعتی را تولید می کنند تا کسانی که در بخش مواد موثره دارویی ، بسته بندی ، تجهیزات آزمایشگاهی و… را به خودشون اختصاص میدهند حضور دارند . و بازدید کنندگان کسانی هستند که در حال تولید دارو و مواد دارویی و مواد شیمیایی است، مراجعه می کند تا خلا های صنعتی خودش رو، نو آوری های این صنعت را و آن چه که در دنیا به روز شده است را ببینند و آشنا شوند.

در خاورمیانه و حداقل در غرب آسیا هم نمایشگاهی با این عنوان تا حالا وجود نداشته که نگاه صنعتی اون هم در حوزه ی ماشین آلات و در حوزه ی مواد موثره و از همه مهم تر در حوزه ی بسته بندی پر رنگ باشد. قاعدتا بخش عظیمی از مشکل ما در صنعت، در کل صنعت در ایران و از جمله در صنعت دارو، همین موضوع بسته بندی است. کشور هایی که از نظر دانش تولید، از ما کشور های عقب افتاده تری محسوب میشوند که نه در علم شیمی و نه در علم داروسازی حرفی برای گفتن ندارن، صرفا با یک بسته بندی اصولی و  ایده آل که با علم روز دنیا همراه است میتوانند در صادرات موفق تر عمل کنند ،البته این علاوه بر ضوابطی که کشور ها برای واردات دارند. ما در ایران تو این بخش متاسفانه ضعیف هستیم. بنابراین تصمیم گرفتیم که یک بخشی از این نمایشگاه صنعتی به موضوع بسته بندی بپردازد، از دو جنبه: هم این که با ورود شرکت های بسته بندی خارجی ما با علم روز دنیا در این زمینه آشنا بشویم و هم این که شرکت های داروسازی که بازدیدکنندگان نمایشگاه ما هستند، بعضا ممکنه که از توان و ظرفیت هایی که ما در حوزه ی بسته بندی داریم هم آگاه نباشند و بتوانیم خدمات و محصولات فعلی را در بازار منطقه گسترش دهیم. همچنین در تولید مواد موثره ی دارویی شرکت های ما با دانش روز دنیا در آن زمینه کمی بیشتر درگیر بشوند که البته در این سالها با توجه به مشکلات مسیر بسیار خوبی را طی کرده ایم. بنابراین وقتی داریم راجع به نمایشگاه صنعتی صحبت می کنیم، ما محصول نهایی عرضه نمی کنیم در اون نمایشگاه. ما در اون جا صنعت عرضه می کنیم؛ و صنعت چرخه ای است از ابتدایی ترین مسائلی که برای تولید، از ماشین آلات آغاز میشود، تا انتها که موضوع بسته بندی است. غرفه داران این نمایشگاه صنعتشون رو هم به رخ شرکت های داروسازی و هم به رخ کشور هایی که از حوزه خلیج فارس و یا کشورهای افریقایی بازدید کننده از نمایشگاه، خواهند کشید. بنابراین ما هیچ همپوشانی  با سایر نمایشگاه هایی که در این حوزه  در ایران در گذشته برگزار شده اند نداریم، چون اساسا موضوع این رویداد جهانی بسیار تخصصی است و منطبق بر فعالیت های سندیکا است و هیچ فعالیت موازی با سایر نمایشگاه ها نخواهد داشت؛ برای این که جامعه ی هدف ما متفاوت است. بازدیدکننده های متفاوت داریم، و غرفه دار های متفاوت خواهیم داشت. بنابراین یک رویداد جدید و یک نو آوری نمایشگاهی است که در ایران و در منطقه ی خاورمیانه اتفاق می افتد. ما اولین مجموعه ای هستیم که در این حوزه گام برداشتیم و امیدواریم که با کمک تمام گروه هایی که در این حوزه درگیر هستند هم بخش حاکمیتی و هم بخش خصوصی، بتوانیم این رویداد را به یک افتخار ملی برای ایران تبدیل کنیم .

• راجع به بازدید کنندگان و برنامه های جانبی چه برنامه هایی در نظر دارید؟

تلاش ما این است که بتوانیم این رویداد را برای بازدیدکننده ها جذاب تر کنیم، و در حقیقت به استاندارد های جهانی در حوزه ی برگزاری نمایشگاه های صنعتی نزدیک بشویم، تلاش کردیم علاوه بر آن چه در دنیا در بخش نمایشگاه های صنعتی رخ می دهد، ایده های خلاقانه ای هم برای نمایشگاه در نظر بگیریم. بنابراین علاوه بر این که کارگاه های آموزشی و کارگاه های تخصصی رو در این حوزه تعریف کردیم که  متفاوت با کارگاه هایی است که به صورت معمول در نمایشگاه های این چنینی در تهران برگزار میشود، در حقیقت سعی شده که نمایشگاه دارای کارگاه های تخصصی حوزه ی خودش هم باشد و با توجه به طیف بازدید کنندگان نیاز سنجی صورت گرفته است تا بتوانیم عناوین جذابی را برای کارگاهها در نظر بگیریم تا صرفا مطلبی رو که همه بلدن را یادآوری نکنیم، بلکه بتوانیم چیز جدیدی از علم روز دنیا در آن عرصه ها رو ارائه بدهیم. ایده هایی هم برای تشویق تولید کنندگانی در حوزه ی بسته بندی خواهیم داشت که اولا به صورت دانش بنیان و به صورت خلاقانه طراحی ها و متد هایی رو پیگیری می کنن که در دنیا مشتری محور است و از علوم روز در تولید آن ها استفاده شده است. در همین راستا برگزارکننده ی نمایشگاه فراخوانی اعلام خواهد کرد برای این که شرکت هایی که در حوزه ی بسته بندی دارو درحال فعالیت هستند و یا شرکت های تولید دارو که در زمینه تولید محصولاتشون از بسته بندی های خاص و خلاقانه استفاده نموده اند بتوانند آخرین فناوری خودشون رو برای تیم داوری نمایشگاه ارسال بکنند و جوایزی به برترین ها اهدا شود.

• از چه کشورهایی دعوت به بازدید شده است؟ 

در حوزه دعوت از هیات های تجاری همکاری های بسیار خوبی توسط وزارت امور خارجه صورت گرفته است.  با کمک دستگاه دیپلماسی کشور تقریبا برای تمام سفرا نامه ارسال شده است    همه ی کشور هایی که در خاورمیانهحضور دارند و حتی کشورهای دورتر مطلع گردیدند. اتاق های بازرگانی فعال در گیر موضوع شدند. و هیات های تجاری بزرگی از پاکستان، افغانستان، قطر ، امارات، نیجریه، مالی، آلمان، ایتالیا و… اعلام حضور کردند به منظور بازدید از نمایشگاه.

• چرا جزیره کیش؟

 قرار گرفتن نمایشگاه در منطقه ی آزاد کیش سبب میشود که ما بتوانیم از ظرفیت هایی برای جذب توریسم تجاری و توریسم صنعتی بهره ببریم. و این ها راحت تر به ایران سفر می کنند و بتونن از اون فضا استفاده بکنند. لذا هرآن چه که لازم بوده  برای این که یک نمایشگاه صنعتی در تراز فرهنگ و هویت صنعتی ایران وجود داشته باشه رو ما سعی کردیم ببینیم.ضمن اینکه منطقه آزاد امکان حضور برای خارجی هارو ممکن می کند. نمایشگاه کیش با توجه به امکانات اصولی موجود برترین سایت نمایشگاهی کشور برای یک نمایشگاه تخصصی است که نیازهای لازم نمایشگاه در این سایت دیده شده است. امکانات خوب هتلینگ و همکاری سازمان منطقه آزاد هم از دیگر دلایل انتخاب این جزیره زیبای خلیج فارس بود.

• راجع به شورای سیاستگذاری نمایشگاه بفرمایید که با طیف متنوعی از مدیران تشکیل شده است.

ببینید وقتی که رویداد صنعتی است، قاعدتا راجع به یک مجموعه ای از عوامل مختلف صحبت می کنیم، با تخصص های مختلف. ما نمی تونیم در مورد صنعت صحبت کنیم  در حالی که در مورد اقتصاد صنعت نتوانیم صحبت بکنیم. بنابراین حوزه های مالی درگیر در حوزه ی صنعت اون کسانی که در حقیقت در کشور برای موضوع صنعت عملیات بانکی و عملیات مالی انجام میدن، حوزه های تخصصی اقتصادی هستند. نمی شود رویداد صنعتی برگزار بشود که وزارت امور اقتصادی و دارایی یا بانک ها در اون نقشی نداشته باشند چون خروجی اون وقت این حوزه بدون حضور این افراد خروجی فشل و پیاده ای خواهد بود. لذا بخش مالی و اقتصادی این مجموعه به عهده ی متخصصین این حوزه واگذار گردیده است و در شورای سیاست گذاری نمایشگاه حضور دارند. قاعدتاً وقتی قرار هست که در یک نمایشگاه فراملی صحبت بشود، بازهم تخصصی در میان است به نام وزارت امور خارجه که اطلاعاتش در خصوص شرکت های خارجی و کشور هایی که می توانند در گروه هدف ما باشند، کامل تر از ماست. بنابراین وزارت امور خارجه  با این هدف درگیر شده بخش بین الملل و فراملی ما رو بتونه تغذیه بکنه و ارتباطاتی رو که ما با اتاق های بازرگانی خارجی یا با شرکت های خارجی یا با سفارت های خارجی به صورت رسمی برقرار کند. همچنین خب وزارت بهداشت که قاعدتا ما زیر مجموعه ی این سیستم قرار می گیریم و سازمان غذا و دارو و وزارت صنعت و معدن که خب واضح است و متولی هستند، ما از اتاق بازرگانی به صورت جدی درخواست کردیم که حضور داشته باشند. قاعدتا اتاق بازرگانی ایران به صورت تخصصی بر موضوع صنعت و بازرگانی داره فعالیت می کنه. ارتباطات گسترده ای با اتاق های بازرگانی سایر کشورهای دنیا دارند. تو این ارتباطات می توانند هیئت های تجاری رو دعوت کنند بنابراین اون ها هم حضور دارن. بنابراین در به صورت خلاصه و در یک کلام، عرضم همین بود که تفاوت این نمایشگاه با سایر نمایشگاه ها، دقیقا در عنوان صنعتی است. این یک نمایشگاه صنعتی است. و هرآن کس که در صنعت دخیل است، در شورای سیاست گذاری این نمایشگاه هم سهمی خواهد داشت.

• تحریم های اخیر روی روند نمایشگاه تاثیر گذار بوده است؟

ببینید نمیخواهم بگویم که وضعیت سیاسی موجود، بی تاثیر بر حوزه ی صنعت است؛ که حرف گزافی است. اما خب نکته اول این که بهرحال این موضوع چیز جدیدی نیست. ما با این موضوع درگیر بودیم در گذشته. امروز بیشتر درگیر هستیم و بیشتر تحت فشار هستیم. اما راه های مقابله با آنرا هم حدودی بلدیم.

 در دنیا سازمان هایی وجود دارند که این ها بر اصل آزادی تجاری تاکید می کنند؛ و این ها به این راحتی نمی پذیرند که یک کشور را از حوزه ی تجارت جهانی حذف بکنند. بازرگانان همیشه به سود خودشان می اندیشند، با هر ملیتی که باشند. بنابراین اون ها راهش رو پیدا خواهند نمود. اون ها هرگز بازار تجاری خودشون رو در هیچ جایی از دنیا به فرمان هیچ کس نخواهند بست. خود سازمان تحریم کننده  هم مدعی است که من در حوزه ی دارو تحریمی رو اعمال نمی کنم. آن چه که برای ما خطرناک هست در صنعت، تحریم حوزه ی بانکی ماست؛ که اجازه نمیده ما بتوانیم نقل و انتقال مالی در حوزه ی دارو انجام دهیم. به گفته ی اون سازمان تحریم گر و  کشور مطبوعش، دارو را قرار نیست تحریم بکنند و دارو در لیست تحریم ها وجود ندارد. و بنابراین کلیه ی شرکت هایی که در حوزه ی دارو در خارج از ایران فعالند، به راحتی می توانند در این نمایشگاه حاضر بشوند. این رویداد یک نمایشگاه صنعتی علم محوره؛ یک نشست علمی است؛ یک دانشگاهی است که قرار هست در حوزه ی صنعت تبادل نظر صورت بگیرد. بنابراین هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.از شرکت های خارجی و بازدید کنندگان خارجی هم که برای بازدید و برای غرفه ثبت نام کردند، نمایانگر این است که وقعی برای تحریم نخواهند نهاد و یا این که اون ها هم این نگاه را دارند که این جا صرفا  قرار هست که یک دانشی تبادل بشه و بنابر این هیچ گاه در خصوص دانش تحریمی صورت نخواهد گرفت. البته شرایط برای ما در حوزه ی تحریم ها سخت است. شرایط برای تولید ما دشوار است. اما این، به معنای این نیست که ما نتوانیم با کشور های خارجی کار بکنیم. چنانچه هم اکنون هم که در اوج تحریم هستیم صادرات مواد دارویی به خارج از ایران ادامه دارد. صادرات تجهیزات ساخت دارو توسط شرکت های ایرانی و حتی مواد بسته بندی ایران به خارج ادامه دارد و واردات با سختی در حال انجام است ولی به هرحال داره اتفاق میفته که البته ما ازش استقبال می کنیم. اما در حوزه  ی صادرات، ما فعلا خوب داریم عمل می کنیم و کشور های هدف ما، کشورهایی هستند که خیلی مورد عنایت تحریم های سازمان های تحریم گری نیستند. حالا قول هایی هم البته اتحادیه اروپا و کشورهای مشترک المنافع دادن؛ گرچه خیلی قاطع نیستند در این زمینه، ولی در حوزه ی ما فعلاً خیلی دخالتی ندارند. در مجموع تحریم بر نمایشگاه صنعتی ما تاثیر ویژه ای نخواهد داشت.

• کلام آخر

من امیدوارم که  همه ی دوستانی که در حوزه ی صنعت دارو حضور دارند، چه از بخش مواد شیمیایی گرید دارویی تا مواد موثره، تجهیزات دارو، بسته بندی ، داروسازان و شرکت های پخش دارو و تمام زنجیره این صنعت با توجه به اینکه چندی است که همه ما شعار همدلی و وحدت رو سر میدهیم در این حوزه؛ و تصمیم بر این است که دوستی ها مستحکم تر شود بنابراین من خواهش می کنم که برای این که این رویداد بتواند موفق تر عمل کند و خانواده صنعت داروی کشور زیر یک سقف جمع شوند، همه کمک بکنند. افتخار موفقیت این رویداد افتخار کل صنعت داروی کشور خواهد بود. ما صرفا برگزار کننده ی این موضوع هستیم. هیچ افتخاری برای ما بالاتر از  این که صنعت دارویی ایران رشد بکند، نخواهد بود. بنابراین هرکس که در صنعت دارو حضور داره در هر بخشی، و می تواند صرفا زبانی دوستانشون رو ترغیب بکنن برای این که استقبال بکنند از این نمایشگاه، در حقیقت به صنعتی که خودش درآن دارد کار می کنه خدمت کرده است. بنابراین ما دست دوستی به سمت همه ی ارکان مختلف و زنجیره ی تامین دارو دراز خواهیم کرد. تاکنون هم همین بوده. و دست اون ها رو به گرمی می فشاریم.