سنديکای توليدکنندگان مواد دارويی، شيميايی و بسته بندی دارویی
فکس 22781738 تلفن 22547182-22584677(021)

مهندس فرامرز اختراعی در برنامه پایش: قول می دهم تا ریشه کن کردن مافیای دارویی خواهم ایستاد

روز یکشنبه 14 مهر، مهندس فرامرز اختراعی و مهندس امیرعباس اختراعی به عنوان کارآفرینان برتر ملی در برنامه پایش شبکه یک سیما حضور یافتند.

در این برنامه ضمن پخش مستندهایی از سرگذشت و موفقیت های برادران اختراعی در کارآفرینی، به صورت زنده در گفتگویی با ایشان صورت گرفت.

مهندس فرامرز اختراعی در پاسخ به سوال مجری در خصوص مافیای دارو در کشور، گفت: در گذشته زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، در کشور به همت وزیر وقت آقای زرگر و همکاران ایشان، طرحی به نام طرح ژنریک ایجاد شد که در دنیا بی نظیر بود.

طرح ژنریک، دارو را از سیطره شرکت های فراملیتی خارج کرده و تولید دارو را با نام علمی یا ژنریک مطرح گردید و هزینه و قیمت دارو در تمام دوران دفاع مقدس به قدری کاهش یافت که در این زمینه، ایران مورد تحسین همه سازمان و نهادهای نظارتی بین المللی همچون سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت.

حتی 5 سال بعد از اجرای طرح ژنریک در ایران، کشور امریکا نیز با قانون هچ-واکسمن (Hatch-Waxman) طرح ژنریک را اجرا کرد.

متأسفانه بعد از اتمام جنگ تحمیلی، آرام آرام شرکت های فراملیتی مجدداً به بازار ایران نفوذ پیدا کردند و با عرضه داروهای برند یا تحت لیسانس، شرکت های داروسازی را از زیرساخت تهی کردند.

در نتیجه این اتفاقات، قیمت دارو به شدت افزایش یافت و سرانه مصرف دارو از 13.6 دلار به حدود 62 دلار رسید.

شرکت های فراملیتی در این زمینه بسیار حرفه ای هستند و با ایجاد شرکت های وابسته به خود تحت عنوان نمایندگی و غیره، داروهای گران قیمت را، که از نظر کیفی هیچ تفاوتی با داروی ژنریک ندارد، از روش های مختلف، همچون ویزیتورها، سمینارها و تبلیغات غیر حرفه ای (که با نام علمی برگزار می شود) بر کشور تحمیل کردند.

مهندس اختراعی در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه در خصوص ارز دولتی و ماجرای واردات کابل برق به جای استنت های قلب با ارز دولتی، گفت:

متأسفانه این اتفاقات در کشور افتاده است که البته وزیر جدید بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه همت عالی دارند و جلوی بسیاری از این اتفاقات گرفته شده است اما قدرت مافیا به حدی است که برای مقابله با آن به تلاش های بیشتری نیاز است.

متأسفانه در حوزه تصمیم گیری دوره وزیر قبلی، اتفاق نظرها، شراکت ها، سهام داری ها و از این قبیل اتفاقات بسیار وجود داشت که به نظام دارویی کشور بسیار صدمه وارد شد.

در بخش پایانی برنامه، مهندس اختراعی گفت: بالاترین سرمایه هر کشور منابع انسانی و ارزشمندترین بخش منابع انسانی، نیروی جوان است.

فضا برای کشور با توجه به ظرفیت های موجود کاملاً مهیا می باشد، بنده فکر می کنم همه جوانان ما کارآفرین هستند و با توجه به نیازهای فراوان مردم در داخل کشور و حتی کشورهای همسایه، فضا برای اشتغال جوانان جهت تأمین نیازهای مردم، بسیار زیاد است.

من تصمیم جدی و بارها در تریبون های صدا و سیما هم بیان نموده ام که به مردم قول می دهم تا ریشه کن کردن مافیای دارویی خواهم ایستاد.

لینک نسخه کامل برنامه 14 مهر پایش:

https://www.telewebion.com/episode/2123981

به اشتراک بگذارید

No Comments

پاسخ دهید

Your email address will not be published.